flamengol.net

Maskotka

Pierwszą maskotką Flamengo był marynarz Popeye. Początkowo postać była przedstawiona rysunkowo z czasem została ożywiona. Pomysł na maskotkę wziął się od argentyńskiego malarza Lorenza Mollas, który stworzył Popeyea. W latach czterdziestych XX w. modne były komiksy z maskotkami drużyn Carioca, Flamengo reprezentował właśnie marynarz Popeye, który charakteryzował się siłą i odwagą, oprócz oczywistego połączenia z morzem. Marynarz jako maskotka nie cieszył się zbytnią popularnością wśród kibiców Fla. W 2009 roku klub rozpoczął kampanię promującą Popeye, aby odzyskał znaczenie jako maskotka klubu.

W latach 60' XX w. kibice rywali nazywali fanów Flamengo "urubus" (sępy). Była to rasistowska aluzja do koloru skóry torcidy Rubro-Negro oraz osób o niskich dochodach. Większość z fanów Fla miało ciemną karnację. Jednak grupa kibiców klubu w osobach Luiz Otávio Vaz, Romilson Meirelles i Victor Ellery postanowiła obalić prowokację i wzięła sępa na Maracanã podczas klasyku z Botafoog. Ptak został uwolniony, przeleciał z flagą Flamengo przymocowaną do jego korpusu i wylądował na murawie przed rozpoczęciem spotkania. To wystarczyło, aby kibice popadli w ektazę i zaczęli skandować "To urubu, to urubu!". Flamengo wygrało tamto spotkanie 2:1 przerywając serię dziewięciu porażek z Bota. Od tamtej pory maskotka skutecznie wyparła Popeye i zawsze towarzyszy piłkarzom Flamengo. Maskotkę zaprojektował rysownik Henfil z Jornal do Sports.

W 2000 roku po raz kolejny zmieniono wygląd i nazwę maskotki, którą nazwano Samuca. Jednak nowa maskotka nie zdobyła takiej sławy i popularności jak Urubu i większość fanów nadal używa starej maskotki. w 2007 roku, klub zmienił nazwę maskotki na Uruba, która ma dziecko o nazwie Urubinha.

Popeye

Urubu

Uruba i Urubinha

Copyright by Flamengol.net © 2008 | Wszelkie Prawa Zastrzeżone (All Rights Reserved).
The trade names and marks FLAMENGO and Shield Device are the exclusive property of Clube de Regatas do Flamengo, Rio de Janeiro, Brazil.
Projekt: MentiX